Vázizomzat az egészségünkért
Legyünk őszinték: ha valaki elkezd edzőterembe járni, vagy más komolyabb sportaktivitásba fog, annak legritkább esetben az egészség hosszú távú megőrzése a célja. Sokkal inkább testképünk javítása, testünk szebbé tétele vezérel minket a döntésben, hogy aztán végül jobban tetszünk magunknak és másoknak is. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen ez végeredményben önbizalmunk növekedéséhez és életminőségünk javulásához is hozzájárul, sőt: a vázizomzat fejlődése egy sor, eddig nem sokat tárgyalt pozitív élettani hatást eredményez!
Mozogni jó!
A vázizomzatunk fejlesztésével, a rendszeres mozgással tehát szebbé, kívánatosabbá, magabiztosabbá válunk. A testmozgás során a rohanó világ mindennapjaival együtt járó stressz is oldódik, sőt: lassul az öregedés, csökken az impotencia kialakulásának esélye is. A kezdeti nehézségekkel járó rendszeresség pedig előbb-utóbb megszokássá, majd egyenesen igénnyé válik, elkezdjük hiányolni a mozgást, ha kimarad egy-egy alkalom. A vázizomzat azonban meglepő módon sokkal többre képes, olyat tesz egészségünk fenntartásáért, amire nem is gondolnánk.
A vázizomzat, mint endokrin szerv
A vázizom, azaz a harántcsíkolt izom a gerinces állatok tömegének legnagyobb részét teszi ki, az emberek esetében átlagosan 45%-ot.
Működésük akaratlagosan is irányítható, de reflexes működésük is van (nyelés, légzés). Legfőbb jellemzőjük, hogy rövid távon képesek nagy erőt kifejteni. Elsődleges szerepük a test mozgatása, de az energia felhasználásával a test anyagcseréjében is kulcsfontosságúak. Endokrin szerveknek azokat nevezzük, melyek hormonok termelése útján hatással vannak más szervek és egyúttal az egész test működésére is.
A legújabb kutatások kimutatták, hogy a vázizomzat ilyen szervként is képes működni, ugyanis munkája során olyan anyagokat, úgynevezett miokinokat termel, melyek pozitív hatást fejtenek ki más, távoli szervek működésére is. (Iizuka, Machida, Hirafuji: Skeletal Muscle Is an Endocrine Organ, 2014.) Különféle betegségek megelőzéséhez hosszú távon elsődleges fontosságú ezen anyagok kiválasztásának és működésének pontos megértése, ezek ugyanis segíthetnek megelőzni olyan komoly betegségeket, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a vastagbélrák, a mellrák, a demencia és a depresszió. (Pedersen: Muscles and their myokines, 2010.)
Bár a miokinok működésének pontos mechanizmusa még nem ismert, így ez a terület további kutatást igényel, az már biztos, hogy hatásuk egyértelműen pozitív. A rendszeres mozgással és a vázizomzatunk építésével tehát nem csak épülünk és szépülünk, de eddig nem sejtett módon maradunk egészségesek. A vázizomzat ugyanis nemcsak az energiafelhasználásban részt vevő passzív tényező, hanem aktív szervként viselkedve hormonszerű anyagok termelésével a szervezet egészséges működéséhez hosszú távon is hozzájárul. Újabb érv született tehát amellett, hogy mozogni jó, hasznos és egészséges. Izmosodásra fel!